„Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego – pamiętasz szczegóły lektury?

Syzyfowe prace to książka, w której Stefan Żeromski zawarł własne wspomnienia z czasów dorastania i dojrzewania. Pod postaciami bohaterów ukrył swoich szkolnych kolegów, również gimnazjum, które opisuje, miało swój odpowiednik w rzeczywistości.

Na pierwszy plan w powieści Żeromskiego wysuwa się postać Marcina Borowicza. Poznajemy go, gdy jest jeszcze małym dzieckiem, nie do końca świadomym tego, co się wokół niego dzieje. Matka darzy go ogromnym uczuciem i jest w stanie poświęcić wszystko, by syn mógł się kształcić. Będąc dobrą, szlachetną kobietą, nie zawsze potrafi ustrzec się przed naiwnym postępowaniem, nie dostrzega manipulatorów, którzy chcą ją wykorzystać. Towarzyszymy Marcinowi przez kolejne lata i jego oczami obserwujemy nasz kraj w okresie zaborów, gdy Polska zniknęła z mapy.

syzyfowe 2

Stefan Żeromski

Marcin dorasta w zaborze rosyjskim, dzięki niemu poznajemy zatem rzeczywistość podejmowanych w szkołach prób rusyfikacji i aktywnego sprzeciwu młodzieży, przejawiającego się na wiele sposobów. Powieść jest dosyć złożona i bogata w szczegóły. Kiedy zgłębiamy Syzyfowe prace – test wiedzy o lekturze okazuje się pomocnym narzędziem, porządkującym informacje. Dzięki niemu łatwiej uładzić sobie w głowie plan wydarzeń i zastanowić się nad szerszym kontekstem powieści. Łatwiej sobie wtedy uświadomić, że historia, o której myślimy w kontekście dat i suchych faktów, w rzeczywistości miała wymierny wpływ na żywych, prawdziwych ludzi, którzy faktycznie zmagali się z tym wszystkim, co dla nas dzisiaj jest tylko stroną podręcznika. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz